2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Apel o modlitwę za Ukrainę

by Marek Sokołowski on Luty 20, 2014

Od wielu miesięcy trwają niepokoje na Ukrainie. W ostatnich dniach przybrały one bardzo tragiczny rozmiar, zginęli ludzie, narasta eskalacja konfliktu i przemocy. Maleją szanse na pokojowe rozwiązanie nabrzmiałego  konfliktu, który początek miał związek z brakiem realizacji proeuropejskich aspiracji znacznej części narodu ukraińskiego. Coraz wyraźniej widać jak rosyjski scenariusz realizowany na jest na Ukrainie. Coraz bardziej widać także apatię Zachodu, brak woli realizacji własnych celów, złą diagnozę sytuacji, brak wspólnego stanowiska wobec ukraińskich aspiracji i brak jednolitej polityki wobec Kremla. 

Wydaje się więc że mocno na czasie jest apel polskiego Episkopatu o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Ukrainy, zwłaszcza w czasie Mszy św. Proszą również o podjęcie postu. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę ma być piątek 28 lutego.Apel KEP w tej sprawie odczytany będzie w najbliższą niedzielę 23 lutego w kościołach w całym kraju.

Z kolei Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw i żywności dla potrzebujących na Ukrainie. Ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes ze Lwowa, podkreśla, że obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną. Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Ukraina”.