2022-05-16

Imieniny: Laury i Adolfa

Alternatywne zaproszenie

by Marek Sokołowski on Marzec 8, 2016

W ostatnim czasie obserwujemy znaczne ożywienie działalności szydłowieckich klubów szachowych. Może to jedynie cieszyć z uwagi na rolę jaką mają do spełnienia w drodze do celu jakim jest szeroko pojęty rozwój intelektualny młodego pokolenia. Konkurencja, różnorodność również w tej dziedzinie nie jest niczym złym, przeciwnie – powinna pozytywnie wpłynąć na jakość i skuteczność działań. Wpisując się w tę ideę klub szachowy „Alternatywa” rozpoczął realizację kilkakrotnie już zapowiadanego projektu pod nazwą „Szydłowiecka Kuźnica Szachowa”. Projekt współtworzył i finansowo wspiera Powiat Szydłowiecki.

Rozpoczynając program treningowy KS Alternatywa chce przygotować miejscowych sympatyków szachów do aktywnego uczestnictwa w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim
i regionalnym. „Przygotować”, to znaczy wyszkolić tak, aby dać w przyszłości szansę na osiągnięcie znaczących sukcesów w tej dziedzinie. Okres powolnego wychodzenia z niebytu mamy już za sobą, teraz pora wykroczyć poza ciasne ramy amatorstwa i wyłącznie rekreacyjne traktowanie szachów. Czas kiedy były one tylko „sportem świetlicowym” dawno już minął. Ludzie nauczyli się doceniać ich wartość a w kilku rozwiniętych krajach Europy szachy umieszczono wśród przedmiotów szkolnych.

Nie możemy zostawać z tyłu. Powinniśmy się zatem  rozwijać i doskonalić. Jedyna do tego droga wiedzie poprzez wysiłek organizacyjny, zaangażowanie i wytrwałość. Zapału nam nie brakuje. Pierwszy krok już został zrobiony: jest program, jest finansowanie, jest trener. Kompletujemy niezbędny sprzęt – z pieniędzy własnych i uzyskanych w ramach projektów zakupiliśmy: szachową tablicę magnetyczną do treningów, 10 kompletów szachownic i figur oraz 10 elektronicznych zegarów szachowych DGT. Zatrudniliśmy do treningów dobrego fachowca – Pan Jacek Sieczkowski z Radomia ma dyplom nauczyciela, doświadczenie trenerskie i uprawnienia sędziego szachowego klasy międzynarodowej – korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia oraz bogatej szachowej literatury z pewnością wiele nas może nauczyć. Dzięki przychylności dyrekcji SzCKiS ZAMEK mamy gdzie trenować i organizować turnieje.

Na pierwsze zajęcia z nowym trenerem przyszło 16-tu zawodników (w tym 10-ciu) juniorów. Jednak nasze możliwości są większe, a sam program skierowany jest do większej liczby uczestników. Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców i dziadków: Zachęcajcie swoje pociechy do nauki gry w szachy, przyprowadzajcie je do nas na treningi! Zajmiemy się nimi i – na pewno, nie będzie to dla nich czas stracony. Skorzystajmy z możliwości, które otwiera przed nami nowy program! Weźmy udział w tym co – być może, wspominane będzie przez długie lata!

Warto w tym miejscu przytoczyć wielokrotnie cytowaną opinię słynnego XIX -wiecznego szachisty amerykańskiego Paula Morphy’ego: „Nauczcie swoje dzieci grać w szachy a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Nasze zajęcia odbywają się w szydłowieckim zamku, w każdą środę od godz. 17.00 do 19.00. Zapraszamy serdecznie!

Zarząd Klubu Sportowego ALTERNATYWA w Szydłowcu

Info nadesłała : Ewa Walczak sekretarz Klubu