2021-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

8. Dzień Kultury Żydowskiej „MAZEL TOW” w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Maj 31, 2014

6 czerwca, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza do gościnnych sal bankietowych LODOWNIA na 8. DZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ „MAZEL TOW”. Impreza, która osiem lat temu powstała z inicjatywy Pani Sławy Lorenc Hanusz weszła na stałe do kalendarza imprez naszego miasta, organizowanych przez SCKiS – Zamek w Szydłowcu. Stała się ona okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji, muzyki czy też sztuki kulinarnej. Uświadomiła także mieszkańcom, że Szydłowiec to jedno z tych miast, gdzie w historię Polski wpisują się również losy Żydów, którzy mieszkali w tym kraju i stanowili nieodłączną część jego społeczeństwa.

Tegoroczny MAZEL TOW rozpocznie się o godz. 18.30 premierą spektaklu pt. „DZIEŃ GNIEWU” wg  Romana Brandstaettera  przygotowaną przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Akcja tego dramatu przenosi nas w ponury okres II wojny światowej.
Do klasztoru, położonego gdzieś w Polsce przedostaje się Żyd, który uciekł z niemieckiej obławy i prosi zakonników o pomoc. Wystraszeni zakonnicy boją się pomóc zbiegowi, gdyż wiedzą, że za pomoc Żydowi grozi im kara śmierci. Jak postąpią zakonnicy, gdy dowiedzą się, że za tym wszystkim stoi dowódca miejscowego Gestapo?  „Dzień Gniewu” jest pełną dramaturgii opowieścią o miłości do drugiego człowieka, pełną zaskakujących widza zmian akcji.

Roman Brandstaetter(Bransztetter) – polski pisarz, żydowskiego pochodzenia. Urodził się w rodzinie rabina. Będąc już dorosłym, czterdziestoletnim człowiekiem, został chrześcijaninem. Dużą część swojej twórczości poświęcił tematyce chrześcijańskiej.
W swoich utworach porusza temat miłości do drugiego człowieka, często zadaje czytelnikowi trudne pytania: czy gotowy jest poświęcić swe życie za drugiego człowieka? czy poświęcisz mu swoją uwagę? czy poniesiesz dla bliźniego trud, często nie do zniesienia? „Dzień Gniewu” został opublikowany w 1961 roku. W dedykacji z 1987 roku autor poświęcił ten dramat:„Braciom Polakom, którzy oddali swe życie ratując braci Żydów”.

W spektaklu wystąpią : Przeor – Damian Michalski, Julia – Ola Michalska, Blatt – Mateusz Jodła, Born – Damian Ziółkowski, Cichociemny – Kajetan Górlicki, Brat I – Bartek Kasprzyk, Brat II – Kuba Majstrak, Postać – Ola Brzeźniak. Adaptacja scenariusza i reżyseria – Sława Lorenc Hanusz.

Tradycją już każdego Dnia Kultury Żydowskiej jest koncert zespołu klezmerskiego. W tym roku zaprosiliśmy do Szydłowca lubelski zespół BERBERYS, który rozpocznie swój koncert ok. godz. 20.00.

Berberys to grupa muzyków grających muzykę żydowską i bałkańską, na co dzień współpracujących z Teatrem Muzycznym w Lublinie W czasie ich koncertów  usłyszeć można świetne aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich. Ogromnym atutem występów grupy Berberys są utwory śpiewane w języku hebrajskim, jidish i polskim. Każdy koncert jest jak przedstawienie, zaskakuje repertuarem. Oprócz znanych melodii żydowskich można usłyszeć trudne do wykonania a przepiękne i mało znane utwory takie jak Jovano Jovanke – Janku Jasieńku – piękny macedoński utwór o miłości, tęsknocie i czekaniu.

Zespół tworzą: Marta Butryn- śpiew, Marian Pędzisz- skrzypce, altówka, Krzysztof Pachla- klarnet, saksofon, Stanisław Błach- kontrabas,Zbigniew Smagowski- akordeon.

Oczywiście nie zabraknie w tym roku również degustacji przysmaków tradycyjnej kuchni żydowskiej, które przygotują jak zwykle niezawodni właściciele i pracownicy szydłowieckich restauracji i kawiarni.

 Współorganizatorem i jednym ze sponsorów 8. Dnia Kultury Żydowskiej „MAZEL TOW” jest SALA  BANKIETOWA LODOWNIA – AiM Orliccy.

Imprezę wspierają finansowo : Fundacja Rodziny Nissenbaumów ,   PPUiH ARIS , Marek Plewa, , Stacja Kontroli Pojazdów – Paweł Górlicki,  Firma JARBUR Eurochem., Firma An-VIC – Alfred Hinz, Czesław Pawlak, PPHU STOLPAW- Bis – Marcin Pawlak, COMES – Sokołowscy Herbaciarnia FAKTORIA.

Agnieszka Klepaczewska

2-plakat mazel