2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

77 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

by Marek Sokołowski on Wrzesień 1, 2016

Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce

Atak Niemiec na Polskę, w piątek 1 września 1939 roku, dał początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni załoga bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Z kolei na południu Polski, takim symbolem stała się Węgierska Górka, broniona przez 1500 żołnierzy, sformowany głównie z formacji KOP-Batalion Berezwecz. Na utworzony tutaj rygiel obronny,  uderzyła licząca 17 700 żołnierzy Monachijska Dywizja Wermachtu. Zaciekła i zdecydowana obrona rygla Węgierskiej Górki, w dniach od 1 do 3 września, zdecydowała o nazwaniu jej Westerplatte Południa. Walki w tych pamiętnych dniach trwały w Polsce, w bardzo wielu miejscach.

8 września 1939 roku na Ziemi Szydłowieckiej w Bitwie pod Barakiem, poległo 129 polskich żołnierzy 36 rezerwowej dywizji piechoty. Tegoroczne obchody 77 rocznicy Bitwy pod Barakiem, odbędą się 8 września nieco nietypowo, bez przemarszu przez miasto, z Placu Marii Konopnickiej do kościoła farnego, także na Baraku, nie będzie uroczystości ze względu na budowę S-7. Organizatorzy zaplanowali uroczystość patriotyczną tylko na terenie Zespołu Szkół im. KOP.

W przeddzień głównej uroczystości wieczorem 7 września, obchody rozpocznie musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zaplanowano także Mszę świętą w intencji żołnierzy WP i KOP oraz Apel Poległych na cmentarzu wojennym.

Z szydłowieckich, wrześniowych akcentów, warto wspomnieć dzisiejszą uroczystą zbiórkę, poświęconą pamięci ofiar II wojny światowej, a organizowaną przez Urząd Miejski w Szydłowcu. Uczestnicy pomodlą się na grobach żołnierzy, zapalą znicze i złożą kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Września.