2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

74. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 27, 2013 · 1 comment

Dziś 27 września mija 74. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w Szydłowcu odbywały się uroczystości patriotyczne. Obchody tradycyjnie rozpoczęto spotkaniem uczestników na płycie Rynku Wielkiego gdzie Miejska Orkiestra Dęta odegrała Hymn Polski, a następnie przemaszerowano do szydłowieckiej fary.

W kościele ks. dziekan Adam Radzimirski odprawił uroczysta Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po wspólnej modlitwie zebrani udali się do  Parku Niepodległości pod tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

 Historie Powstania Państwa Podziemnego przypomniała Teresa Romaszewska. Odczytano list od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz i Posła na Sejm RP Marka Suskiego po czym delegacje: powiatu, miejska oraz organizacji kombatanckich, zakładów, instytucji i placówek oświatowych złożyły kwiaty.

Następnie zgromadzeni uczestnicy jeszcze raz wspólnie pomodlili się za Polaków walczących o niepodległość Ojczyzny. Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego odegrała pieśń patriotyczną „Rota”, która kończyła obchody w Parku Niepodległości.

Na Korzonku, gdzie niemieccy okupanci dokonali we wrześniu 1944 roku, egzekucji 14 Polaków, przy pomniku upamiwętniającym ich pamięć kwiaty złożyli: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK,  przewodniczący rady powiatu Marek Sokołowski oraz  wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski z delegacją Miasta Szydłowca.

W dniu 27 września, kiedy jeszcze trwały walki Wojska Polskiego z okupantami, przystąpiono w Warszawie do powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Powołano Struktury Wojskowe i Cywilne i tak administrację, sądownictwo, szkolnictwo i inne. Sprawy wojskowe objął gen. Michał Tokarzewski – Karasiewicz pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski, po 2 miesiącach dokonano zmiany tej organizacji na Związek Walki Zbrojnej i powołano na komendanta gen. Stefana Roweckiego pseudonim „Grot”. W dniu 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Trzeba zaznaczyć, że do Armii Krajowej zostały podporządkowane takie organizacje jak Bataliony Chłopskie, Narodowe Siły Zbrojne i inne.

Dnia 11 września 1998 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pamiętając o poświęceniu, w walce i miłowaniu Ojczyzny ustanowił dzień 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Organizatorami Uroczystości Miejskich był Urząd Miejski w Szydłowcu, Światowy Związek Armii Krajowej Koło w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu -Zamek.

Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Gawor