2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

5 najpopularniejszych ras psów do towarzystwa

by Bartosz Kaluga on Maj 1, 2017

Z racji tego, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, kiedy decydujemy się na zwierzątko domowe wybór pada właśnie na niego. Szczególnie w przypadku, gdy mamy dzieci. Jeżeli piesek ma tylko zapewnić nam i naszym pociechom towarzystwo a jego jedynym zadaniem będzie obdarzanie rodziny miłością i bycie szczęśliwym, warto wybrać rasę, która ma odpowiedni do tego charakter. Psy znane są przede wszystkim z tego, że stają się wyjątkowo oddane swojemu właścicielowi, wybrana przez nas rasa powinna jednak cechować się również łagodnością, przyjacielskim nastawieniem i cierpliwością. Inaczej będzie w przypadku psów typowo wystawowych bądź takich, które zostały wybrane by pomagać w gospodarstwie albo są psami typowo obronnymi. Charakter ma znaczenie zawsze, ale nie w każdym przypadku piesek musi być przesadnie cierpliwy. Jeśli jednak wybieramy zwierzaka typowo na domową maskotkę, warto rozeznać się w psach typowo do towarzystwa i ozdobnych.

FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), dzięki swej klasyfikacji, wyróżniła grupę ras psów, które zarówno będą sprawdzały się na wystawach jak i jako nasi wierni przyjaciele. Poniżej przedstawiono 5 najbardziej popularnych ras psów do towarzystwa, wybranych na podstawie grupy dziewiątej w klasyfikacji FCI.

Numer jeden – towarzyski Bichon Firse

Pieski te są niewielkie, białe i podobne do popularnych maltańczyków. Są od nich jednak odrobinę większe. Czworonogi te słyną ze swojego wesołego usposobienia i figlarności. Bichon Frise bardzo szybko uczy się wszelkich sztuczek i akrobacji. Jeśli dobrze go wychowamy i uspołecznimy, piesek odwdzięczy się czułością i radosnym charakterem. Nie sposób ich wtedy nie kochać! Psiakowi należy jednak poświęcić sporo uwagi. Jeśli nie posiadamy dla niego odpowiedniej ilości czasu to może szaleć i z tęsknoty niszczyć meble, sprzęty itd. Dzieje się tak dlatego, że Bichon jest bardzo towarzyski i potrzebuje dużo uwagi. W innym przypadku staje się nieszczęśliwy.

Drugie miejsce dla Maltańczyka

Kolejny niewielki piesek, wyglądem bardzo zbliżony do wspomnianego Bichon Frise, jednak rozmiarowo mniejszy. Bardzo delikatna rasa psa, o którą trzeba bardzo dbać. Piesek nie poradziłby sobie długo w warunkach podwórkowych. Czworonogi te charakteryzują się tym, że są niesamowicie bystre i szybko się uczą. Oprócz tego cechuje je posłuszeństwo i łagodność. Maltańczyki nie są agresywne, nawet w stresujących sytuacjach potrafią zachować spokój. Często pojawia się przekonanie o tym, że małe psy nadrabiają wzrost szczekaniem. W przypadku tej rasy to błędne myślenie. Maltańczyki szczekają raczej rzadko i nie za dużo.

Popularny Shih Tzu

Rasa psa, która jak najbardziej nadaje się do mieszkania z małymi dziećmi oraz innymi zwierzętami. Piesek ten jest wesoły, towarzyski i cierpliwy. Lubi długie spacery, nie pogardzi też dobrą zabawą ruchową na świeżym powietrzu. Nie jest tak absorbujący jak np. Bichon Frise. Można go zostawić na kilka godzin samego, raczej dostosuje się do trybu życia rodziny.

Odważny Chiuaua

Piesek ten jest nie tylko bardzo towarzyski, wierny i żywy. Oprócz tego ta rasa charakteryzuje się niesamowitą odwagą. Nie przestraszy się innych psów, bez względu na ich rozmiar mimo tego, że sam jest malutki. Wykazuje się również dużą czujnością. Chiuaua potrafi być niezwykle oddany i lojalny, co jest niewątpliwie jego atutem. Jeśli chodzi o zachowanie w stosunku do innych zwierząt to jest on raczej wybredny i zazwyczaj do zabawy wybiera przedstawicieli rasy Chiuaua.

Piąte miejsce dla pudla

Pieski te są bardzo aktywne. Lubią spacery, cenią sobie również długie zabawy a nade wszystko potrzebują kontaktu z człowiekiem. Pudle są bardzo ciekawskie, łagodne i kochające co czyni je odpowiednimi psami dla wszystkich domowników.

Tutaj poznasz więcej psów rasowych.

Psy do towarzystwa są zwierzętami, które nie nadają się do pracy. Ich zadaniem jest raczej dostarczanie człowiekowi rozrywki niż czuwanie, pilnowanie albo ochrona. Zazwyczaj są to również dość delikatne pieski, o które trzeba bardzo dbać. Odwdzięczają się one jednak dużą dawką uczucia i przywiązania.