2019-04-20

Imieniny: Wiktora i Tymoteusza

4 czerwca – Święto Wolności

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 4, 2013

4 czerwca 1989 to dzień w którym Polacy zainicjowali zmiany w kierunku demokratycznego państwa. Dzień w którym jako naród staliśmy się inspiracją i przykładem dla innych nacji w drodze do wolności. Mimo faktu, że nie były to wybory w pełni demokratyczne, a w międzyczasie roiło się od wielu różnych patologii – to właśnie wtedy zaczęła się kształtować demokratyczna Polska. Zakończyliśmy epokę komunizmu, co warto podkreślić – bezkrwawo.

Wybory z czerwca 1989 były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Od wyborów dzielą nas już ponad dwie dekady. Jednak dalej jako naród jesteśmy podzieleni w opinii nad tym wydarzeniem.

Dla części społeczeństwa wybory z czerwca 1989 roku to zdrada elit w Magdalence, rocznica spisku, rezultat pokrętnych interesy za okrągłym stołem. „Do dziś sprawa transformacji dla wielu osób nie jest oczywista. Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej w tym roku 59 procent Polaków uznało, że warto było zmieniać ustrój w Polsce, zaś 25 procent twierdzi, że nie było warto. W 1994 roku przekonanych, że zmiana warto było zmieniać system było 60 procent, zaś tych, którzy uznali, że nie 29 procent.” IAR, PAP

Wyniki badania świadczą o tym, że za rządów Tadeusza Mazowieckiego rozpoczęły się reformy polityczno-gospodarcze, które dla wielu Polaków były nie do zaakceptowania. Duża część społeczeństwa najwyraźniej dalej nie może odnaleźć się w obecnych realiach gospodarczych. W bardzo szybkim okresie musieli przystosować się do egzystencji w kraju, któremu daleko od statusu Państwa opiekuńczego. Obecna forma kapitalizmu i demokracji również ma wiele wad, jednak działania zapoczątkowane w latach 80-tych XX wieku, ukierunkowane na budowę wolnego rynku, stworzenie społeczeństwa obywatelskiego należy uznać w dużej mierze za sukces. Priorytetem było stałe rozwijanie polskiej gospodarki oraz przygotowanie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, co wymagało wyrzeczeń wielu rodaków. Polska gospodarka stała się jednak w dość krótkim okresie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie.

Polska w ostatnich latach osiągnęła naprawdę wiele. To fakt, któremu nie można zaprzeczyć. Jednak ile w całym procesie transformacji było różnych patologii, czy podczas obrad okrągłego stołu Solidarność mogła osiągnąć więcej, czy obecnie rozwijamy odpowiednie gałęzie przemysłu, w jakim stopniu inwestujemy w innowacyjne technologii, które konsekwentne działania różnych rządów czy też pracowitość i kreatywność Polaków przyczyniła się do wzrostu gospodarczego Polski itp. itd. to rozważania na oddzielny artykuł.

Niezmiennym jednak faktem jest, że nasi rodzice, dziadkowie wygrali z komunizmem. I za to należą się słowa podziękowania. Wybrali wolność i demokrację. I właśnie z tej perspektywy, naszego młodego pokolenia powinniśmy im być za to wdzięczni. W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego czekają nas kolejne wyzwania. Za to, że czekają one na nas w demokratycznym państwie i gospodarce wolnorynkowej powinniśmy podziękować zwykłym słowem „dziękuję”! Teraz to od nas zależy w którym kierunku Polska będzie podążać. Musimy być bardziej aktywni i umacniać jeszcze bardziej wszystkie te działania, które są pozytywne i gwarantują rozwój Polsce.

I najważniejsze, po prostu cieszyć się wolnością.