2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Licealiści z Szydłowca na obozie w Ośrodku Straży Granicznej

by Marek Sokołowski on Marzec 14, 2016

Licealiści z klasy I ochrona granicy państwowej  z Zespołu Szkół im KOP z Szydłowca, przebywali od 7 do 11 marca ( z czasem na przejazd do i z Lubania) na obozie szkoleniowym, w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Poznawali tam tajniki pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Biegali na nartach i szkolili swoje umiejętności strzeleckie. Uczniom towarzyszyli nauczyciele Roman Rejczak i Elzbieta Mamla.

W relacji uczniów ich trzydniowe szkolenie przebiegało następująco:

Wtorek – mieliśmy niespodziewaną pobudkę o godz. 6.00 i zaprawę, a po ćwiczeniach udaliśmy się na śniadanie. Następnie spotkaliśmy się z komendantem OSS SG. Pojechaliśmy do magicznego miejsca – zwiedziliśmy Zamek Książ, który był ogromny, a jego niesamowita historia była naprawdę ciekawa. Po obiedzie poszliśmy się na strzelnicę. Wygrała Weronika Ciura. Brawo.

Środę, trzeci dzień pobytu w Lubaniu zaczęliśmy tak jak poprzednio, czyli pobudką o godzinie 6.00 i zaprawą. Po śniadaniu pan chorąży „Wuwuzela” sprawdził czystość w pokojach. Około 8.30 pojechaliśmy do Jakuszyc koło Szklarskiej Poręby na tor do biegów narciarskich. Mimo trudności i wielu upadków spędziliśmy bardzo miło czas. Po obiedzie czekała na nas Chata Walońska. Na miejscu przeżyliśmy pierwszy etap wtajemniczenia walońskiego oraz zjedliśmy kolację. Wieczorem mogliśmy sprawdzić swoje siły na hali rozgrywając mecz siatkarski.

Czwartek –  z samego rana spotkała nas miła niespodzianka – pozwolono nam pospać dłużej. Po smacznym śniadaniu – znowu narty wybiegliśmy na trasę z bohaterską postawą, lecz w końcu okazało się, że tyle sił mieliśmy, aby pokonać trasę. Po obiedzie – spacer nad Wodospad Szklarka.

Niestety wraz z końcem dnia, nadszedł czas pożegnania z naszymi instruktorami, którzy okazali nam wiele ciepła i wyrozumiałości. Bardzo miło będziemy wspominać pobyt w Lubaniu i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

Red/ Uczniowie kl. 1 LO ogp