2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Zabytkowy poliptyk odnowiony i poświęcony

by Marek Sokołowski on Grudzień 26, 2015

Arcybiskup Wacław Depo, poświęcił odnowiony 500 - letni Ołtarz Wniebowzięcia Maryi

Znakomite dzieło sztuki i kultury narodowej, powstały we Flandrii późnogotycki ołtarz Maryi Panny, po 14 miesięcznej renowacji, niespełna miesiąc temu powrócił w mury szydłowieckiej fary św. Zygmunta. Dziś dopełnieniem odnowienia poliptyku, było jego poświęcenie. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył w Szydłowcu, w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia koncelebrowanej Eucharystii. Modlił się za powierzoną jego pieczy archidiecezję i metropolię częstochowską, i poświęcił zabytkowy ołtarz.

 

W czasie kazania wskazywał na potrzebę wierności Chrystusowi, która zapoczątkowuje uznanie, że Jego przyjście to nie mit, opowiadanie, jakaś bajkowa magiczność, a realny fakt, domagający się odpowiedzi wiary. Chrystus stał się człowiekiem podobnym do nas we wszystkim, oprócz grzechu- mówił Arcybiskup, a od uznania Go za Boga i Człowieka, zależy nasza przyszłość!
Miłość Chrystusa przezwycięża wszystko – kontynuował Metropolita częstochowski  i nawiązując do męczeństwa św. Szczepana i męczeństwa polskich Franciszkanów, błogosławionych  o. Michała Tomaszka i o ojca Zbigniewa Strzałkowskiego mówił „Za sprawa Boga, dziś przez ich wstawiennictwo dzieją się cuda. Męczennicy z polskich rodzin, wychowaniu w polskim domu, z pod serca matki i ojca. Uczą nas że życie poświęcone innym jest cena która trzeba nieraz zapłacić. Oni dołączyli do wspaniałego przykładu świętego Jana Pawła II i orszaku świętych polskich”. Prosił aby z ofiary św. Szczepana i polskich męczenników, czerpać łaskę umocnienia wiary tej na co dzień. Wskazał na przykład wiary naszych przodków, jaka był powstały z ich wiary i ofiary Pentaptyk, będący swoistą katechezą, z której można uczyć się wierności Bogu na wzór Maryi. Na zakończenia kazania Arcybiskup Depo zachęcał wiernych do dobrego przeżycia Roku Miłosierdzia.

Na zakończenie zaś Mszy abp Depo nawiązując do imienin ks. Adama Radzimirskiego, wskazał na jego odwagę wiary, wyrażającą się w odnowie szydłowieckiej fary i jej zabytków. Słusznie za Księdzem Arcybiskupem można powiedzieć że ks. Adam to jej odnowiciel. Metropolita Księdzu prałatowi Adamowi, życzył przy tym wielu łask Bożych i bardzo wielu jeszcze lat posługi w parafii św. Zygmunta.

Szydłowiecki Ołtarz Wniebowzięcia Maryi jest pentaptykiem, czyli ołtarzem  zbudowanym w oparciu o szafę centralną z dwoma skrzydłami bocznymi i  dwoma wewnętrznymi skrzydłami ruchomymi. Ma także wąską podstawę, zwana predellą, świetnia ozdobioną malarstwem. Nie zachowało się jego zwieńczenia. Powstał w latach 1507-1510 we Flandrii, z fundacji Jakuba Szydłowieckiego(+1509) burgrabiego krakowskiego i podskarbiego wielkiego koronnego. Naczelną ideą ołtarza jest Chwała Maryi. Południowa kaplica szydłowieckiego kościoła była przeznaczona już wtedy do kultu Matki Bożej. Na deskach szydłowieckiego poliptyku jest namalowanych 18 obrazów. Po rozłożeniu ma wymiary 440 x 260 cm. W grupie świętych świadków Chrystusa, znajduje się także postać św. Szczepana, którego święto dziś (26 grudnia) obchodzi Kościół katolicki.

Tekst i zdjęcie Marek Sokołowski