2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Cztery Orkiestry Dęte spotkały się na Rynku Wielkim

by Marek Sokołowski on Czerwiec 8, 2015

fot. Marek Sokołowski

Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca

 

Szydłowieckie spotkania orkiestr dętych odbywają się od 11 lat, w zbliżonej formule. Rozpoczyna je przemarsz przybyłych orkiestr z różnych punktów miasta do Rynku Wielkiego. Tutaj odbywa się oficjalne powitanie, wspólny koncert wszystkich orkiestr i następnie koncerty indywidualne.  Tak było i na tegorocznych spotkaniach, w których udział wzięło podobnie jak w ubiegłych latach, cztery orkiestry: ze Skaryszewa, Kozienic, Bodzentyna i oczywiście Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca.

W XII spotkaniach, które odbyły się 7 czerwca 2015,  wzięły udział orkiestry: z Bodzentyna, z Kozienic, ze Skaryszewa i gospodarz – Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca. Spotkanie rozpoczął hejnał z wieży ratuszowej i powitanie gości przez burmistrza Artura Ludwa. Następnie, odbyło się, widowiskowe, wspólne koncertowanie wszystkich Orkiestr, pod jedną batutą. Połączone orkiestry wykonały utwory: – „Gaude Mater Polonia” – opr. T. Sanecki – „Mazurek 3-go Maja” – F. Chopin, opr. J. Kwiatkowski,  „Orkiestry Dęte” – opr. J. Kwiatkowski i „Marsz Strażaków” – opr. F. Zwoliński.

Wspólne koncertowanie wyglądało bardzo widowiskowo. Uroku muzyce dodawała słoneczna pogoda i sceneria zrewitalizowanego, szydłowieckiego Rynku Wielkiego i Ratusza.

Następnie każda z Orkiestr zaprezentowała swój, przygotowany na ten dzień repertuar. Indywidualne koncerty trwały stosunkowo długo, zaś prezentowany przez orkiestry repertuar powtarzał się wielokrotnie, co mogło powodować znużenie słuchaczy. Prezentacje indywidualne zakończył przyjęty oklaskami koncert gospodarzy: Szydłowieckiej Miejskiej Orkiestry Dętej, pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego.

Najstarszą tradycją z przybyłych do Szydłowca Orkiestr, może się szczycić Orkiestra OSP z Bodzentyna, która powstała w 1875 roku. Obecnie liczy ona 35 członków i 4 adeptów. Kieruje nią kapelmistrz Kazimierz Podraza.

Gratulacje i dyplomy orkiestrom, przekazał członek Zarządy Głównego OSP RP – Zbigniew Gołąbek. XII Spotkania Orkiestr poprowadziła Agnieszka Klepaczewska. Koncerty zgromadziły sporo publiczności, najwytrwalsi fani orkiestr dętych, wysłuchali całego zaprezentowanego repertuaru.

Organizatorem spotkań, które zakończyły się około godz. 18.30 był Urząd Miejski w Szydłowcu i SCKiS Zamek. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adama i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego.