2022-05-16

Imieniny: Laury i Adolfa

Katyń 1940. Pamiętamy

by Marek Sokołowski on Kwiecień 10, 2015

 

W szydłowieckim Parku Niepodległości dziś o godz. 10, rozpoczęła się pierwsza, oficjalna część uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni sowieckich na Wschodzie. Przy pomniku Katyń 1940, zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz delegacje jednostek samorządu terytorialnego, organizacji i instytucji. W uroczystości uczestniczyli, m.in.: burmistrz Szydłowca Artur Ludew i przewodnicząca Rady Powiatu Szydłowieckiego Anita Gołosz.

Wicedyrektor PSP nr 1 Grażyna Oleńska powitała zebranych i zaprosiła do odśpiewania Hymnu Państwowego. Modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej poprowadził ks. kan. Adam Radzimirski proboszcz szydłowiecki. Przy pomniku rys historyczny wydarzeń z kwietnia i maja 1940 roku, przedstawił tradycyjnie już Rafał Arak – nauczyciel z PSP nr 1.

 „Miednoje, Piatichatki, Kuropaty, Bykownia – to nazwy miejsc kaźni polskich żołnierzy. Jednak to Katyń stał się symbolem męczeństwa polskich jeńców: oficerów, podoficerów i osób cywilnych w z rąk Sowietów. To w Katyniu zginęło około 4,5 tys. oficerów – jeńców obozu w Kozielsku. Prawdę o tej okrutnej zbrodni władze radzieckie ukrywały przez ponad 50 lat, Dopiero w latach 90-tych XX wieku rząd Rosji oficjalnie przyznał, że za tamtą bestialską masakrę odpowiedzialne były ówczesne służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego.”

Glos zabrał także burmistrz A. Ludew, który podkreślił wagę zachowania w pamięci potomnych, tych tragicznych wydarzeń i ofiary życia tylu polskich obywateli, stanowiących elitę przedwojennej Polski.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym zbrodnię katyńską, a następnie udali się do PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny „Katyń – morze polskiej krwi”. Widowisko przygotowali uczniowie klas IV b i VI a pod kierunkiem nauczycielek: Grażyny Olesińskiej, Edyty Góreckiej i Renaty Gromek. Wśród gości obecnych na przedstawieniu był ks. Krzysztof Nowosielski z Parafii Św. Zygmunta w Szydłowcu i więzień sowieckich obozów Józef Grabowiecki, syn komisarza przedwojennej Policji Sylwestra Grabowieckiego. W wieku 7 lat we wrześniu 1939 wywieziony z rodziną z Zaleszczyk na Syberię, w łagrach przebywał do 14 roku życia.

Na zakończenie glos zabrali: dyrektor Małgorzatą Świercz, która podziękował dzieciom i młodzieży za piękne, pełne zadumy przedstawienie. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew wyraził słowa uznania za wzruszającą akademie dedykowaną Poległym na Wschodzie, szczególnie pełna emocji dla rodziców, których dzieci tak głęboko przedstawiły wydarzenia, które domagają się aby były na stałe zapisane w pamięci Narodu. Słowa uznania dla nauczycieli i uczniów wyraziła także przewodnicząca Koła Szydłowiec ŚZŻAK Zofia Pawlak, podkreślając ogromny patriotyzm środowiska szkolnego PSP nr 1.

Organizatorami 75 rocznicy zbrodni katyńskiej byli: Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego, który pielęgnuje pamięć zamordowanego w Katyniu kpt. Stanisława Szmoniewskiego, przedwojennego nauczyciela Szkoły w Szydłowcu oraz Urząd Miejski w Szydłowcu. Dziś przypada także 5 rocznica tragicznej śmierci polskiej delegacji udającej się z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród tych, którzy zginęli w rządowym samolocie był także biskup polowy WP ks. bp gen. broni Tadeusz Płoski. Jego pamięci poświęcona jest tablica umieszczona w holu ZS im. KOP w Szydłowcu. Biskup Ploski odwiedził tę szkołę 7 września 2007 roku w czasie uroczyści nadania nowego imienia: Korpusu Ochrony pogranicza i nadania nowego sztandaru. Dziś  poczet sztandarowy oddał tym sztandarem hołd naszym przodkom zamordowanym w katyńskim lesie i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Warto dodać jeszcze na kanwie tych uroczystości, że pod numerem 8224, wśród  martyrologium ofiar Wschodu, w katedrze polowej WP, umieszczone jest nazwisko, urodzonego w Szydłowcu 22 lutego 1894 roku, kpt. Piotra Lenarczyka. Był magistrem farmacji, służył w głównej składnicy sanitarnej nr 1. Zmarł w 1940 roku w Charkowie.