2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

10 Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 2, 2016

11 września, o godz. 17.00 Szydłowieckie Centrum Kultury– Zamek oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca zapraszają na 10 Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”.

Impreza, która dziesięć lat temu powstała z inicjatywy Pani Sławy Lorenc Hanusz weszła na stałe do kalendarza imprez naszego miasta, organizowanych przez SCKiS – Zamek w Szydłowcu. Stała się ona okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji, muzyki czy też sztuki kulinarnej. Uświadomiła także mieszkańcom, że Szydłowiec to jedno z tych miast, gdzie w historię Polski wpisują się również losy Żydów, którzy mieszkali w tym kraju i stanowili nieodłączną część jego społeczeństwa.

W programie tegorocznego Mazel Tow:

  • Widowisko „Wesele Żydowskie” w wykonaniu Zespołu Tańca Żydowskiego „Klezmer” z Cieszyna. Grupa działa w Domu Narodowym w Cieszynie. Wykonuje tańce żydowskie, izraelskie i chasydzkie. Grupa często występuje na prestiżowych festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Choreografem zespołu jest: Dorota Herok, absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Dramy Pantomimy i Tańca. Studiowała pod kierunkiem amerykańskiej aktorki i tancerki Kathleen Ann Thompson. Uczestniczyła w wielu warsztatach tańca żydowskiego i izraelskiego m.in. w Izraelu.
  • „Świat Według Chagalla” – premiera spektaklu Teatru Poezji i Muzyki
  • „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc – Hanusz.
  • Degustacja przysmaków tradycyjnej kuchni żydowskiej, przygotowanych przez szydłowieckie restauracje i lokale gastronomiczne m.in. Herbaciarnię Faktoria, Lodownię, Restaurację Primagor, Cafe&Restaurant Zamek, Firmę Bekon, Zajazd Świerczek, Catering Madej.
  • Koncert kapeli klezmerskiej „KLEZMAK” z Cieszyna.

Jubileuszowej edycji Mazel Tow towarzyszyć będą w dniach 8,9 i 10 września Warsztaty Tańców Żydowskich, które poprowadzi Mariusz Bach, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia do dnia 7 września SMS na nr tel. 661 493 547 lub email: a.klepaczewska@sckzamek.pl. Ilość miejsc ograniczona.

10. Dzień Kultury Żydowskiej Mazel Tow w Szydłowcu jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Organizację tegorocznej imprezy wsparli również Powiat Szydłowiecki, Firma An-Vic, PPUiH Aris, Stacja Kontroli Pojazdów – P. Górlicki, Marek Plewa, Anna Majstrak, Jarbur Eurochem.